13 Eylül 2010 Pazartesi

Hayırlı günlerde:) ...

Merhaba, bugün benim doğum günüm:) Evet ihtilal ertesi çocuğuyum ben:). Hep derim ya doğumunla 13 rakamına adfedilen uğursuzluk inancı kalkmış diye:) İşte o gün, bugün:) En güzel doğum günü hediyesini de dün akşam referandum sonucu ile aldım. Çifte kutlama yapıyorum bugün. Maalesef siyasallaştırılan, parti yanlısı veya karşıtı olmaktan kurtulamayan bir referandum yaşadık. Neyse ki akl-ı selim galip geldi ve ülkem için özgürleşmelerin kapısını aralayacağını umduğum bir sonuç çıktı ortaya. Umarım bundan sonra her şey daha güzel olur. Umarım bundan sonra yaşamımızda ve anayasamızda haksızlıklar ve aksaklıklar en az seviyede seyreder. Artık, ihtilalsiz yaşayacağımız günlerin özlemini duyan bir kararın verildiği günün ertesi günü doğmuş biriyim:)

Bu arada geçmiş bayramınız mubarek olsun dostlar. Gökhan Özcan'dan alıntıladığım tebriğimi yineliyorum "Yüreğine bayramlıklar giydirmiş herkesin bayramı mubarek ola..." Allah tekrarına eriştirsin hepimizi inş...

Ben bayramda memleketimde Antalya'daydım. Ani bir kararla, plansız gittik annem,Zübeyde teyzem ve teyzemin damadı Eyüp ile. Ben dünden geriye başlayarak anlatayım en iyisi de karışmasın biriktirdiklerim:)

Dün oyumu kullanmak için İst'a döndüm. Bu kez yolcu sayımız fazlaydı Ülkü ve kızı da vardı. Bütün gün evdeydim yol yorgunluğundan kurtulmaya çalışıp,dinlendim. Mediha teyze, Yeliz , Melahat teyze uğradı bir ara. Ülkü,Eyüp ve Zübüş teyzem de bizi bıraktıklarında oturdular birlikte çay içtik, Salih'in şakrabanlıkları ile güldük:)

Cumartesi sabahı erkenden yola çıktık Asuş teyzemin hazırladığı ve birlikte son kez yaptığımız kahvaltının ardından. Teyzemin bizi uğurlarken akıttığı gözyaşları içimizi acıtsa da "yine geliriz" temennileri ile ayrıldık köyümüzden. Teyzeciğim ve enişteciğim sizi çok seviyorum, her şey için size çok teşekkür ederim. Konya'dan geçerken Mevlana Hazretlerini ziyaret edip dua etmeyi ihmal etmedik. Elbette etli ekmek yemeği de:) Annem ile teyzemin bolca konuşmalarını saymazsak güzel bir yolculuktu:) Konuşacak bir şey bulamadıklarında tabela okudular düşünün:)) Allah 3 kardeşe de bolca çene vermiş. Ama sorsanız hepsi en az kendinin konuştuğunu iddaa eder:) Allah Eyüp'e de sabrı isminin hürmetine bol vermiş doğrusu:) Her geçtiğimiz yerin neresi olduğunu sormanın dışında ,her gördükleri şeyi almak için de durmak istediler:) Başım şişse de sizi çok seviyorum anneciğim ve teyzeciğim. O gün akşam saatlerinde İzmit'de trafiğe yakalanınca Eyüp'lerin Maşukiye'deki yazlık evlerine saptık ve geceyi orada geçirip sabah İst'a döndük. Dinlenmiş de olduk,iyi oldu doğrusu.

Cuma günü öğleden önce bol bol bisiklete bindim sağlı,sollu kavak ağaçları ile sıralı olan köy yolunda. Bisiklete binmeyi çok özlemişim, ne güzel bir keyifti yaw:) Köydeki günlerimde bu eylemi sık sık yaptım .Öğleden sonra da teyzemler, annem, Eyüp, Ülkü ve fatma Nil ile önce civar köylerden biri olan Ormana'da eski ahşap köy evlerini gezdik,mutasavvıf ve şair Al-i Zelili 'nin türbesini ziyaret ettik, oranın ünlü keçi etinden yapılmış köftesini tattık fakat çok gezemeden hastalanan teyzemi Akseki'ye hastaneye götürmek için oradan ayrıldık.Hastanede ağrı kesici iğne yapılınca teyzem kendine geldi. Akseki'de dondurma yedik sonra. Sonra da yine civar köylerden biri olan Bademli köyüne, Akdağ'a sac kavurma yemeğe gittik. Birgün önceki tavsiyem üzere Ferhan'lar da ailecek gelmişlerdi oraya. Gerçekten güzel bir yerdi ve güzel bir lezzetti. Dönüş yolunu teyzoşlarla şarkılar, türküler söyleyerek geçirdik. Ama bizim için gün bitmedi:) Elmas'ı da alıp çeşme başında ateş yakıp Türk kahvelerimizi içtik, ateşin közüne de patates gömdük. Ramazan da katıldı bize. Anılardan bahsederek bol muhabbetli ve kahkahalı geçirdik son gecemizi köyümüzde inanılmaz derecede güzel görünen yıldızların altında. O gece elveda ya Şehr-i Ramazan dediğimiz , içimizde buruk bir hüznü barındırdığımız, bir dahaki seneye daha iyi değerlendirmeyi ümit edip,bu sene dilediğimizce değerlendiremediğimizin bilinci ile edindiğimiz suçluluk duygusu ile yolculadık Ramazan'ı:( İnşallah seneye sana erişir,ve senin kıymetini daha çok biliriz Ramazan. Yine gel e mi güzel ay.

Perşembe günü eniştem bayram namazına gittiğinde erkenden kalkıp Ülkü ile muazzam bir kahvaltı sofrası hazırladık. Eee uzun zamandır malumunuz kahvaltıya hasret gitmiştik:) Kahvaltının ardından gelen giden eksik olmadı teyzemlere. Eniştem çok sevilen biri ,dolayısı ile eksik olmuyor hatır soranları. Bize de misafiri en güzel şekilde ağırlamak düştü. Benim ruhumda köy hayatı barındığından gider gitmez üzerime geçirdiğim şalvarı o gün de çıkarmamıştım Allah'tan, çok rahat bir şekilde servis yapabildim:))) Daha sonra köyde tamamladığım hatmimi bağışlamak üzere annanemin mezarını ziyaret ettik Ülkü ve Eyüp ile. Hayatımda ilk kez geçirdim bayramı köyde ben. Dolayısı ile ilk kez bir bayramda annanemin yanı başında oldum. Buna her bayram annanemi düşünüp üzülen annem sevindi en çok. Sanırım o mezarlığı gelene kadar her gün aşındırdı durdu. Umarım bizi görmüşsündür annaneciğim. Seninle çok uzun yıllar yaşayamasam da annemin ve teyzemlerin annattıkları ile seni çok seviyorum. Mekanın Cennet olsun inş...O gün biz de sonunda evden çıkmayı başarıp önce annemin amcası Emin amcayı ziyaret ettik. Sonra teyzesi Hayriye teyzeye gittik , kapıdan uğrayıp bir kaç tanıdıkla da bayramlaştık, sonra köyümüzün türbesine çıktık, bolca dua ettik ve tepeden köyümüzü seyrettik . Fatma ve eşi Baki'de geldi türbeye. Dönüşte köyümüzün piknik alanlarından birine gidip scrabeel oynadık hepberaber. Daha doğrusu annem ve teyzem scrabeele oynamayı öğrendiğinden onlar oynadı biz seyrettik:)) Annemin artık scrabeele maceraları da var, bir başka yazı konusu olacak:)) Dönüşte ziyaretlere devam edip önce babamın teyzesi Habibe teyzeyi ziyaret ettik. Ferhan'lar da gelmiş İst.'dan , çok sevindim onu gördüğüme. Dolayısı ile en uzun misafirliğimizi orada yaptık:) Birlikte bolca muhabbet edip,yemek yedik. Sonra da annemin diğer teyzesi Ayşe teyzeyi ziyaret ettik. Gün bitti mi hayır:) Gene Eyüp,Ülkü, Ramazan ,Selahattin ile çeşme başında ateş yakıp közde pişen Türk kahvelerimizi yudumlayıp muhabbet ettik. Aslında muhabbet biraz hararetliydi o gece. Ramazan ile bol bol referandumu tartışıp durdum:) "Karabülle (Eniştemin lakabı) seni nasıl evinde barındırıyor" dedi bir ara:) Dedim orası teyzemin evi:)) "Vallahi gece molotof kokteyli atcam" dedi hatta hırsını alamayıp ; ki ben eniştemin odasını tarif ettim ona:))) Çok keyifli,çok atışmalı bir sohbetti. İlahi Ramazan sen beni tanımamışsın, benle başa çıkmak zordur zor:) Canım eniştem bile odayı terk eder gene benimle tartışmaya girmez :) O gece sonradan Ferhan ve eşi Kadir ağabey de katıldı bizlere. Gene yıldızların altında güzel bir gece geçirdik.

Arefe günü tüm Ramazan olduğu gibi yatarak geçirdim bütün günümü:) Ramazan'ın son 3 günü köydeydik ve ben hep bu şekildim:) Teyzemler ve annem çok üzüldü halime hastayım sandılar ama ben oruçtum sadece:) İftar saati kalkıp hep birlikte belediyemizin verdiği iftar yemeğine katıldık. Yemek top sahamızda oldu ve neredeyse tüm köy oradaydı. Tabi civar köylerden gelen protokol ahalisi de:) İftar sonrası Seydişehir'den gelen ekip tasavvuf musikisi ziyafeti çekti bizlere. Semazenler de sema gösterileri ile gönlümüzü okşadı. Biz gösteri sonrası köyümüzün çay bahçesine gittik annem,Ülkü ve Eyüp ile. Çardakta çay içip, okey oynadık ki Fatma ve eşi Baki scrabeel ile gelince bilgisayarda sık oynadığım oyunun gerçeği ile ilk kez tanışmış oldum:) İşte benle birlikte annem de tanışınca olanlar oldu:) Dedim ya başka bir yazı konusu :) Biz annemi eve bırakınca Ülkü ve Eyüp dondurma yemeğe çıktık tekrar dışarı, ayrıca bir başka çeşme başına gidip su içip döndük:)

Salı günü ben gene yatarak geçirdim günümü:) O gün bir başka kötüydüm. Akşam köy halkının birinin verdiği toplu iftar yemeğine katılmak için kalktım yataktan. Sonra da son teravihi kılmak için camiye gittim. Sonra gene yatağıma döndüm:) Allah bir daha yaşatmasın öyle günler. Amin...

Pazartesi tam gün yatamadım:) Zira eniştem bizi dereye pikniğe götürdü. Harika bir yer orası,aynı zamanda alabalık çiftliği. Su sesini dinleyerek dinlendim doğrusu. Teyzem iftar için harika bir sofra kurdu orada bize. Derenin buz gibi suyuna ayağımı sokup kendime geldim ben de. Ayrıca eniştem bize alabalık yaptırdı. Güzel bir iftar sofrasında ailemle güzel bir iftar açtık. Dönüşte uzun zamandır köyde olduğundan göremediğim Fatma'yı görmeye gittim . Çok özlemişim canım arkadaşımı.

Pazar günü kandildi. Geçmiş kandilinizi de kutlarım bu arada. Kutlama yapamasam da tüm dostlarım duamdaydı o gün. Sabah erkenden tek kaldığım dersim için sınava girdim,çalışmasam da ya tutarsa ümidi ile:) Nurgül ile aynı yerde İstanbul Üniversitesi'nde girdik sınava. Eşi bıraktı bizi sağolsun. Sınav dönüşü hemen eve geldim ve köye gitmek için yola çıktık. Harika bir yolculuktu. Uzun zamandır ilk kez özel araçla çıkmıştım uzun yola. Yeni yerler görmeye bayıldığımdan bir gece önceyi sıfır uyku ile geçirsem de neredeyse hiç uyumadan etrafı seyrettim durdum. Ayrıca bol dua da ettim mukaddes günün önemine binaen. İnşallah kabul olur... Köye yaklaştığımızda annemlerin çocukken her geliş,gidişlerinde durup su içtikleri Şakiroğlu çeşmesini görünce teyzem çığlık attı sevinçten. O karanlıkta nasıl gördü bilmiyorum ama hemen durduk ve şifa niyetine su içtik çeşmeden. O an köyün önemini idrak ettik yıldızları farkına varıp ,temiz doğa kokusunu içimize çektiğimizde.

Cumartesi günü ablamın kayınvalidesine davetliydik.Annem,babam,Saliş,İbrahim ağabey,Salim ağabey,Serap, ablam, eniştem ve çocuklar da vardı. Ellerine sağlık Fadime teyzeciğim. Dönüşte eve gitmedik biz Saliha ile her Cumartesi olduğu gibi Elmas ve Nurcan ile buluştuk Eyüp Sultan'da. Birsen ve Aysel de katıldı bize. Oradan Beyazıt'a geçtik. Sahur vakti gelince de her zamanki sahur mekanımıza gidip sahurumuzu yaptık neşe içinde.

Cuma günü Nurgül 'de iftardaydık Birsen, Aysel, İclal, Mücella ,annem ve çocuklarile. Nurgül terasına iki masa kurmuş ve harika bir sofra hazırlamış bizler için. Hem de o gün doğalgazı çalışmadığından tek ocak ile yapmış bütün bunları. Hayret ettim o kadar çeşidi nasıl yetiştirdiğine. Hamarat arkadaşım benim bize su böreği bile açmış,enfesti ellerine sağlık. O gün yaptığım iftar en güzel iftarlarımdandı. Teras manzarası ile gözlerimize,yemekleri ile midelerimize, misafirperverliği ile de gönlümüze hitap etti gene Nurgül. Seni seviyorum Nurgülcüğüm,teşekkür ederim her şey için. Bu kadro ile olmak her daim bana mutluluk veriyor.

Perşembe günü İclal'deydim iftarda. İclal ve babasının yaptığı yemekler yine çok güzeldi. İftar sonrası semtlerinin işlek caddesinde mağazaları gezdik,yediklerimiz erisin ve laf olsun diye:).Sahura kadar da bol muhabbetli bir gece geçirdik arkadaşımla.Şimdi ise İclal'e küsüm ben:( Gap turu planımız aylardır vardıki o yan çizdi:( Ben onsuz gitmek istemiyorum çünkü o çok harika bir yol arkadaşı idi:( Dönekliğinden dolayı küstüm ona:(

Çarşamba günü Belgüzar teyze,Ayşe,Ertan ağabey ve Zübüş teyzem iftarda konuğumuzdu. Bu kadroyu da çok seviyoruz ailecek:) Bol muhabbetli güzel bir akşam geçirdik. O gece teyzoş bizde kaldı.

Çok uzun bir yazı olduğunun farkındayım ama günler çok birikmişti. Atlamak da olmazdı:) Hayret ki hatırladım neredeyse tümünü:). Tabi özetti bütün bu yazdıklarım:) Ayrıntılar başka yazı konularına inş:)

Hoşçakalın...

3 yorum:

Hamiyet dedi ki...

Kız insan şu gördüğü, gezdiği yerlerin fotoğrafını çeker de paylaşır dimi yahu bizde görsek fena mı olur :)
Yine gezmişsin bayramda ohh maşallah ohh :)
Bu arada bisiklete binmeni kıskandım çünkü ben hala beceremiyorum :( Nasıl seviyorum ama olmuyor güzel kullanmaya başlıyorum sonra nasılsa bir hızlanıyorum sonrasını tahmin edebilirsin soluğu yerde alıyorum :) Durduramıyorum :)fren denen bişey var ama gel gelelim ona vaktinde basacak adam lazım :)

Bayramda, kandillerde geride kaldı ama senin yüreğin her daim bayramlar kadar şen ve mutlu olsun şeker... Öpüldün...

Sudamlam dedi ki...

:))) uzunmuş gerçekten :)) bayramlaşmıştık msn'den ama buradan da yazayım geçmiş bayramın mübarek olsun canım. darısı hayırlısı ile kurban bayramına...
diğer bayramını kutlayamıyorum :))) o noktada ayrı düşüyoz ama olsun bee, herkes her konuda hemfikir olsaydı, ne tadı kalırdı hayatın :)))

nevbahar01 dedi ki...

ben sana bisiklete binmeyi öğretirim şeker.
*****
yaprakcığım katılıyorum sana.sen farklılığınla tatlısın:)